Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Sağlık bigisi-sağlık kitabı 6. ünite

dogrukaynak Ödev-Ders » Sağlık » Sağlık bigisi-sağlık kitabı 6. ünite
Hit : 2674
Tarih : 20 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1263) :
3.Soru
Hastalık Etkenleri

4.Soru
KULUÇKA SÜRESİ-Bir bulaşıcı hastalık etkeninin vücuda girmesiyle hastalığın ortaya çıkmasına kadar geçen süreye “Kuluçka süresi” denir. Başka bir anlatımla, bir bulaşma olayıyla bulaşıcı hastalığın belirmesi arasında geçen süreye kuluçka süresi denir. Kuluçka süresi bulaşan mikroorganizmanın cinsine, miktarına ve bulaştığı yere göre değişir. Çiçek hastalığına yol açan virüsün kuluçka süresi 7-17 gün kadarken kızamıkçığa neden olan virüsün kuluçka süresi yaklaşık 14-21 gündür.

Bir bulaşıcı hastalığın kuluçka devrini yaşayan kişi henüz hastalanmadığı için sağlıklı bir insan gibi her yere girip çıkar. Bu durumdaki bir kimse taşıdığı mikroorganizmayı başkalarına bulaştırır. Bu gibi durumlarda kişi iyileştikten sonra da mikrobu taşır ve başkalarına bulaştırmayı sürdürür. Örneğin boğaz difterisinde hastaların yaklaşık % 10′unda hastalığı izleyen iki ay boyunca böyle bir durum görülmektedir.Böyle kişilere (portör) taşıyıcı adı verilir.


 »dil ve anlatım11 sınıf ders kitabı cevapları, »teknik resim kitabı indir, »11 SINIF TARİH kitabı cevapları, »dünyadan çıkarken kitabı indir, »8 sınıf fen ve teknoloji 1 ünite ile ilgili değerlendirme soruları, »10 sınıf milli güvenlik kitabı cevapları, »75 yıl çekmeköy 2 nolu sağlık ocağı doktor öğrenme, »10 sınıf milli güvenlik kitabı, »dil anlatım kitabı 10 sınıf cevap anahtarı, »milli güvenlik bilgisi kitabı 10 sınıf,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.