Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Sağlık bigisi-sağlık kitabı 6. ünite

dogrukaynak Ödev-Ders » Sağlık » Sağlık bigisi-sağlık kitabı 6. ünite
Hit : 2849
Tarih : 20 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1569) :
3.Soru
Hastalık Etkenleri

4.Soru
KULUÇKA SÜRESİ-Bir bulaşıcı hastalık etkeninin vücuda girmesiyle hastalığın ortaya çıkmasına kadar geçen süreye “Kuluçka süresi” denir. Başka bir anlatımla, bir bulaşma olayıyla bulaşıcı hastalığın belirmesi arasında geçen süreye kuluçka süresi denir. Kuluçka süresi bulaşan mikroorganizmanın cinsine, miktarına ve bulaştığı yere göre değişir. Çiçek hastalığına yol açan virüsün kuluçka süresi 7-17 gün kadarken kızamıkçığa neden olan virüsün kuluçka süresi yaklaşık 14-21 gündür.

Bir bulaşıcı hastalığın kuluçka devrini yaşayan kişi henüz hastalanmadığı için sağlıklı bir insan gibi her yere girip çıkar. Bu durumdaki bir kimse taşıdığı mikroorganizmayı başkalarına bulaştırır. Bu gibi durumlarda kişi iyileştikten sonra da mikrobu taşır ve başkalarına bulaştırmayı sürdürür. Örneğin boğaz difterisinde hastaların yaklaşık % 10′unda hastalığı izleyen iki ay boyunca böyle bir durum görülmektedir.Böyle kişilere (portör) taşıyıcı adı verilir.


 »10 sınıf milli güvenlik kitabı cevapları, »10 sınıf milli güvenlik kitabı, »milli güvenlik bilgisi kitabı 10 sınıf, »milli güvenlik kitabı 10 sınıf cevapları, »11 sınıf felsefe kitabı cevapları, »ingilizce gramer kitabı indir, »8 sınıf türkçe çalışma kitabı cevapları, »8 sınıf türkçe çalışma kitabı cevapları etüt odası, »9 sınıf coğrafya kitabı cevapları, »11 sınıf felsefe kitabı değerlendirme soruları cevapları,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.