Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Sabit Disk Püf Noktaları

dogrukaynak Ödev-Ders » Bilişim Teknolojileri » Sabit Disk Püf Noktaları
Hit : 1436
Tarih : 20 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1153) :
Sabit Disk Püf Noktaları
• sabit diskler darbelere karşı son derece duyarlıdır. Bir disk 10 cm'den düşse bile hasar görebilir. Bu durumda disk kafası disk plakası üzerinde zıplar ve küçük partiküller koparır. Bu partiküller disk içinde dağılarak kafanın daha fazla zıplayıp zamanla daha fazla zarar oluşmasına yol açar. Bu da disk üzerinde yazılan bilgilerin okunamamasına, hatta işletim sisteminin (yani bilgisayarın) açılmamasına yol açar. Bu yüzden bilgisayarınızı darbelere karşı korumalı, disk söküp takarken dikkat etmelisiniz.

• yeni bazı disklerde darbe koruma sistemi vardır. Bunlarda disk kafası süspansiyonludur. Bu tür diskler tercih edilebilir.

• bazı diskler (özellikle de yüksek devirli olanlar) aşırı ısınabilir. Bu yüzden ve diğer aygıtlar titreşimli çalışabileceğinden, diski kasa içinde başka bir aygıtla taban tabana yerleştirmemekte fayda vardır.

• disk üzerinde dosyalar çok dağınık bir biçimde yer alabilir. Çünkü bir dosya yazılırken ilk boş bulduğu sektöre yazılır. O yer dolarsa geri kalanı başka bir yerdeki sektöre yazılabilir. Çünkü arada yazılıp silinen dosya ve programlar boşluklar yaratır. Bu da diskten okuma hızını yavaşlatır. Disk birleştirme yazılımları ("defrag" yazılımları) bu sorunu ortadan kaldırarak diskteki dosyaları yanaşık düzen dizer. Örneğin, Windows 9x ile birlikte disk Defragmanter adli böyle bir yazılım gelmektedir.

• diskler formatlanarak veri yazılıp okunmaya hazır hale getirilir. Her işletim sistemi bunun için diskleri "cluster" adı verilen mantıksal bölmelere ayırır. Dosyalar da bu bölmelere yazılır. Örneğin, Windows 98'de artik 32k'lik bölmeler kullanılmaktadır. Bu sisteme fat32 adı verilir. FAT, dosya atama tablosu (File Allocation Table) anlamini gelir. Yani bu sistem dosyaların disk üzerindeki adreslerini tutar. Ancak diskte bazen dosyalarda bozulmalar olur ve dosya adresleri belirlenemez hale gelir. Windows ile gelen scan disk veya ayrıca satın alınan norton disk Doctor ve Tiramisu gibi yazılımlar bu hataları bulup onarmaya çalışırlar. Bazen dosyalar çok karışır, düzeltilemez. Diskin tekrar formatlanıp işletim sisteminin yüklenmesi gerekir. Bu yüzden işler çok karışmadan düzenli aralıklarla (örneğin haftada bir) Scan Disk ve Disk Defragmanter programlarını çalıştırıp diski düzenlemekte fayda vardır.

• bir disk iki mantıksal bölüme ayrılabilir. Böylece bir disk iki ayrı sürücü halinde ayrı ayrı formatlanabilir. Bunu Windows/Command klasöründe gelen fdisk programı ile yapabiliriz. Ancak hem formatlama hem fdisk işlemi diskteki tüm bilgileri siler.

• bir diskteki dosyaları sildiğinizde dosyalar değil, aslında adresleri silinir. Yani norton unerase gibi programlarla silinen dosyaları geri kurtarmanın yolu vardır. Ancak bu işlem dosyanın silinmesi üzerinden çok geçmeden yapılmalıdır. Çünkü diske yeni dosyalar yazıldıkça, adresleri silinen dosyaların üzerine yazılıp bunları kurtarılamaz hale getirilebilir. Neyse ki Windows 9x'te sildiğiniz dosyalar önce geri dönüşüm kutusu adı verilen özel bir klasöre aktarılır. Bu kutuyu boşaltmamışsanız, içindeki dosyaları geri alma şansınız vardır.


alıntı


 »move disk closer to panashi, »sabit oranlar kanunu ile ilgili sorular, »Sabit oranlar, »sinif sabit oranla, »Sabit oranlar kanunu,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.