Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Fizik 9. Sınıf-Terazi nedir Terazi Çeşitleri Neler

dogrukaynak Ödev-Ders » Fizik » Fizik 9. Sınıf-Terazi nedir Terazi Çeşitleri Neler
Hit : 7821
Tarih : 12 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1475) :
Bir cismin veya maddenin kütlesini ölçmeye yarayan let. En yaygın kullanılanı eşit kollu terzidir.

Terziyle kütle ölçme işlerine tartma denir. Eşit kollu terzide tartma, ölçülecek kütle, bilinen kütlelerle mukyese edilerek yapılır. Bunlar da, orta noktasında bir bıçaksırtı bulunan terzi kolu ve bu kolun uçlarına asılı duran iki kefe vardır. Bir kefeye kütlesi ölçülecek cisim diğer kefeye bilinen standart kütleler konularak denge tesis edilir. Bu tartı sisteminde yerçekimi kuvveti her iki kefeye de aynı şiddette etkidiğinden tartı yerçekimi ivmesinden bağımsızdır. Yni eşit kollu terziyle tartı düny, ay ve diğer gezegenlerde yapılsa aynı sonuçlar alınır.
Günümüzde kullanılan hassas terziler ki, bunlar laboratuvarlarda, ilç ve kimy sanyiiyle, kuyumcularda kullanılır, iki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olabilir. Tek kefeli olanlarda kütleyi doğrudan doğruya ibre üzerinden okumak mümkündür. Işıklı rakamlar bu kütleyi belirterek okumada kolaylık sağlar.

Çeşitli maksatlarla yapılmış terziler mevcuttur. Bunlardan bzıları şunlardır:

Coulomb terzisi veya burulma terzisi, mıknatısların meydana getirdiği manyetik ve elektrostatik kuvvetleri ölçmek için Coulomb tarafından yapılmıştır. Bu let bakır veya gümüş telin burulmasına dayanır. Mohr terzisi, elektromanyetik terzi olup belli bir devreye etki eder. Laplace kuvvetlerini ölçmeye yarar. Cotton terzisi, on binde bir amperle bir amper arasındaki şiddetleri ölçebilir. Eötyös terzisi, yerçekimi kuvvetinin küçük değişimlerini ölçmek maksadıyla özellikle jeofizikçilerin kullandığı bir lettir.

 »portfolyo nedir, »sembolizm nedir, »fraktal nedir matematikte, »hikaye nedir, »matematikciler fraktal ornekleri nedir, »lise fizik, »lise 1 fizik, »ses enerjisi nedir, »fizik dersi, »fraktal nedir,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Allah razı olsun dünyanın en gıcık fizik hocasından kurtardınız beni .

Yazan: Salihcan Yüce | Tarih: 2013-10-09 21:11:33