Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Deneme Sınavı nasıl çözülür

dogrukaynak Ödev-Ders » KPSS » Deneme Sınavı nasıl çözülür
Hit : 2959
Tarih : 30 Kasım 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/2257) :
Sınav yaklaşırken öğretmen adayları açısından deneme sınavlarının önemi bir kat daha artmaktadır. Konu çalışmasını bitiren ya da bitirmek üzere olan biri için kendi başarısını görmek, eksikliklerini, hatalarını ortaya çıkarıp bunları gidermek adına deneme sınavları birer işaret taşları gibidirler. Adaylar deneme sınavlarındaki durumlarına göre çalışma şeklini, saatini, çözeceği soru tiplerini, kısaca çalışma stratejisini yeniden düzenlemektedir.

Öğretmen adaylarının bir bölümü deneme sınavlarını bilinçli ve doğru bir şekilde çözerken bir kısım adayın bu noktada eksikliği olduğunu görmekteyim. O nedenle bu yazıda deneme sınavı niçin ve nasıl çözülür, ne tür deneme sınavları çözülmeli sorularının cevabını vermeye çalışacağım.

Deneme sınavı çözmedeki amaçlardan biri, gerçek sınav için prova olması nedeniyle (tabii ciddi ve gerçekçi bir uygulamayla yapılan deneme sınavlarını kastediyoruz) adayı hem teknik, hem taktik, hem de psikolojik anlamda sınava alıştırmaktır. Bunu belirtirken şu hatırlatmayı da yapalım-Konu eksiği çok fazla olan adaylar için çok sık yapılan deneme sınavları zaman kaybıdır. Bunun yanı sıra çalışılmamış, bilinmeyen ya da tam hazmedilmemiş konulardan gelen sorular yapılamayacağı için psikolojik açıdan adayda yetersizlik duygusunun oluşmasına, ileride de adayın “başarısız olacağım” ön yargısına kapılmasına zemin hazırlayabilir. O nedenle her öğretmen adayı kendi durumuna göre deneme sınavı çözme sıklığını belirlemelidir.
Deneme sınavları niçin ve nasıl çözülür

Deneme sınavı çözmenin üç önemli nedeni vardır-Bunlar; adayın sınav ortamini benzer bir ortamda, benzer tipteki soruları çözerek ortama ve sınava hazırlanmasına yardımcı olması; grup içerisinde başarı sırasının belirlenmesine ve başarı düzeyindeki değişimin gözlenmesine vesile olması; hangi tip sorularda ne tür hataların yapıldığını görme imknı sağlamasıdır.

Sırasıyla bu üç önemli nedeni irdeleyelim. Denemeler gelişigüzel ortamlarda, herhangi bir süre kıstası konmadan yapıldığında tam bir prova niteliği taşımaz. Elden geldiği kadar sınav ortamini benzer atmosferlerde, grup içerisinde ve süreli olarak deneme sınavı uygulaması yapmaya gayret edin. İdeal olan, gürültüsüz bir ortamda sınav olmaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmaz. Her ne kadar belediyeler ve polis bu konuya özen gösterse de gerçek sınavda gireceğiniz sınıf bu ideal şartları taşımayabilir. O nedenle deneme sınavlarında da steril bir ortam beklemeyin. Her ortamda sınav olacak şekilde kendinizi hazırlayın.

Deneme sınavlarını tam bir KPSS provası niteliğinde uygulayın. KPSSde iki oturum boyunca kitapçığın başından kalkmayacaksınız; dolayısıyla bu sınavlarda da kalkmamalısınız.

Öncelikle toplam puanınıza en fazla katkıyı getirecek olan testlerin çözümüyle sınava giriş yapmanız herhangi bir aksi duruma karşı alacağınız önemli bir tedbirdir (sınavı süresinde yetiştirememe durumu gibi). Bunun yanında en başarılı olduğunuz derslerin sorularının çözümüne öncelik verin. Çünkü sınava girdiğiniz ilk zaman dilimlerinde motivasyonunuz en üst düzeyde olmalıdır. Çok zorluk çekmeden çözüm yapabileceğiniz dersler sizin moral düzeyinizi yüksek tutacaktır.

Örneğin Türkçede kendinizi daha başarılı buluyorsanız sınava Türkçe testi ile başlayın. Eğer bunu yapmazsanız, sorular da peş peşe ters gelirse bir anda panikleyip ´Başaramayacağım duygusuna kapılabilirsiniz.

Deneme sınavı çözmenin bir diğer mantığı da grup içerisindeki pozisyonunuzu ve başarı düzeyinizdeki değişimi görmektir. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki uygulanan sınavlar, sıralama sınavlarıdır. Yani bireysel bir yarış içerisinde değilsiniz. O nedenle deneme sınavı sonuçlarını da bu kriteri göz önüne alarak değerlendirmelisiniz. Deneme sınavı sonuçları incelenirken adayların birçoğu değerlendirme hatası yapmaktadır. Deneme sonuçlarının değerlendirilmesi, alınan puanlara göre yapılmamalıdır. Çünkü denemelerin zorluk düzeyi birebir aynı olmaz. O nedenle bir denemede yaptığınız netlerle 500 kişi arasında 100. olurken; bir diğer denemede daha fazla net yapmanıza rağmen başarı düzeyiniz gruba göre düşmüş olabilir.

Yukarıda verdiğim örnekten de anlaşılacağı üzere, deneme sonuçları değerlendirilirken baz alınacak kriter eğer denemeye sabit sayıda aday giriyorsa grup (bölümünüz) içerisindeki sıralamanızdır. Başarı düzeyinizdeki değişimi, sıralamanızdaki değişimi göz önüne alarak tespit edebilirsiniz.

Deneme sınavı çözmenin bir diğer önemi, hangi derslerde hangi tip sorularında ne tür hatalar yapıldığını ortaya çıkarmasıdır. Adayların birçoğu deneme sınavını çözdükten sonra netlerini, puanlarını öğrenip kitapçığı bir kenara atmaktadır. Hlbuki her adayın, sınavın ardından belli bir süreyi, hangi derslerin hangi tip sorularında ne tür hatalar yaptığını belirlemeye ayırması gerekir. Bunun için her aday, bir ´Deneme Sınavı Değerlendirme Defterine sahip olmalıdır. Çözülen her deneme sınavı için bütün derslerin başarı raporu olarak belli sayıda yaprak ayrılmalıdır. Eğer denemelerde yanlış yapılan sorular az ise fotokopiyle çoğaltılıp bu sorular kesilip çözümleriyle birlikte Deneme Sınavı Değerlendirme Defterine yapıştırılabilir (dikkatsizlikten dolayı, yanlış okunduğu için yanlış cevaplanan sorulara bu defterde yer vermeyebilirsiniz). Eğer yanlışlarınızın nedenlerini bulmak için uğraşmaz ve çözüm yollarını araştırmazsanız birkaç hafta sonra aynı deneme sınavını yeniden çözdüğünüzde aynı sorularda aynı hataları yaptığınızı görürsünüz.
Ne tür deneme sınavları çözülmeli

Piyasada niteliksiz, KPSSde gelen soruların zorluk düzeyiyle paralellik göstermeyen birçok deneme sınavı kitabı ya da fasikülü bulunuyor. Çözdüğünüz her deneme sınavı sizin için ölçücü olmayabilir. O nedenle piyasada güvenilirliği olan yayınlardan yararlanmalısınız. Deneme sınavlarını seçerken nitelikli denemeleri tercih edin. Çünkü kalitesiz ya da zorluk düzeyi yüksek olan sınavlar hem ölçücülükten uzak olacaktır hem de alacağınız kötü sonuçlar moralinizi bozacaktır. Bu tür deneme sınavları aday için vakit kaybına da neden olmaktadır.

O kadar çok çalışmama rağmen puanlarımda artış olmuyor; neden

Bu durum çoğu adayda karşımıza çıkıyor. Puan durumundaki artış hızı, KPSSye yakın, bir miktar düşüyor. Bunun temel nedeni sınav yaklaştıkça konu eksiğinden kaçırılan soru sayısının azalmasıdır. Sene başı itibariyle konu eksiğiniz çok olduğu ve çalışma maratonunun henüz başında olduğunuz için yaptığınız çalışmanın karşılığını gözle görülür bir şekilde fark edebiliyordunuz. Şimdi ise konu eksiğiniz azaldığından, konu çalışarak puanınıza ekleyeceğiniz katkı azaldı. Tabii bu durum, puanınızda hiç artış olmayacak anlamini gelmiyor. Bir diğer faktör de ne tür deneme sınavlarının, ne şekilde çözüleceği ve her çözümün ardından ne yapılacağıyla ilgili, ki bunu yukarıda ele aldım.


 »kpss eğitim bilimleri nasıl çalışılır, »karar defteri nasıl doldurulur ilköğretim, »çeşitli mesleklerde matematiğin nasıl kullanıldığının araştırılması, »deneme makale arasındaki benzerlikler,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

öncelikle bu yazdıklarınızı okudum guzel seyler yazmısşın beğendim herkese yardımcı olacağınızı düşünüyorum çok yararlı bir site kurmuşsuz yazdıklarınızı deneyeceyim

Yazan: tuğçe | Tarih: 2011-12-26 13:24:43