Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

Bilişim teknolojisi-Windows Vista Pratik BilgiLer

dogrukaynak Ödev-Ders » Bilişim Teknolojileri » Bilişim teknolojisi-Windows Vista Pratik BilgiLer
Hit : 1941
Tarih : 20 Ekim 2010 18:19
Yükleyen : Paylasimci
Oy Ver (1/1325) :
Vista iLe iLgiLi Bazı ÖzeLLikLer..

. Daha çekici slayt gösterileri
1.Vistanın yeni slayt gösterisi özelliği oldukça başarılı, ama bu özelliği daha da çekici kılan ve fazla dikkat çekmeyen bir ekstra ayarı var. Slayt gösterisini çalıştırmak için fotoğraflardan oluşan bir klasöre girip araç çubuğundaki Slayt Gösterisi düğmesine tıklayın. Klasörün içeriği hoş bir tam ekran slayt gösterisi olarak dönmeye başlayacaktır. En alttaki navigasyon düğmelerinin ne işe yaradığını tahmin edebilirsiniz, ama Temalar düğmesi daha önce dikkatinizi çekmemiş olabilir. Bu düğmeye tıklarsanız çeşitli görünüm temaları ve geçiş efektleri arasından seçim yapabilirsiniz.
2. Masaüstünü özelleştirin
Vistanın masaüstü özelleştirme seçenekleri eski sürümlere göre çok daha kapsamlı. Masaüstü simgelerini büyük, orta boy ve klasik olmak üzere üç boyutta görebilirsiniz. Böylece yüksek çözünürlükte çalışan kullanıcılar XPnin küçük simgelerinden kurtulmuş oluyor. Simge boyutunu değiştirmek için masaüstünüze sağ tıklayıp Görünüm menüsünden istediğiniz boyutu seçebilirsiniz.
3. Simgelerin boyutunu değiştirmek
Yukarıda ipucunda bahsettiğimiz üç varsayılan boyut size yeterli gelmediyse, aslında elle ayarlayabileceğiniz 28 simge boyutunun olduğunu duymak sizi sevindirebilir. Farenizin tekerleğini kullanarak bazılar çok büyük veya çok küçük olan bu simge boyutları arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Bunun için önce masaüstünüzde boş bir yere tıklayın, sonra Ctrl tuşunu basılı tutup farenizin tekerlerini yukarı ya da aşağı doğru döndürün.
4. Görünüm seçenekleri
Windowsun önceki sürümlerinde çeşitli öğelerin yazı tipi boyutunu ve diğer görünüm ayarlarını değiştirmek için Gelişmiş Görünüm adlı iletişim kutusunu kullanıyorduk. Vistada Windows Aero arabirimini kullanıyor olsanız bile bu seçenekleri yine değiştirebilirsiniz. Bunun masaüstüne sağ tıklayıp Kişiselleştirmeyi seçtikten sonra Pencere Rengi ve Görünümüne girin, ardından “Daha çok renk seçeneği için klasik görünüm özelliklerini aç”a tıklayın. Açılan Görünüm Ayarları kutusundaki Gelişmişe tıklayın. Karşınıza çıkan ayarlar size tanıdık gelecektir. Simgelerde, pencerelerde vb. kullanılan yazı tipini ve boyutunu buradan değiştirebilirsiniz.
5. Kayıp masaüstü simgelerini geri getirin
Siz de bizim gibi masaüstünde Bilgisayar simgesini görmeden yapamayanlardansanız ya da Geri Dönüşüm Kutusunu yanlışlıkla yok ettiyseniz bu simgeleri nasıl geri getireceğinizi merak ediyorsunuzdur. Masaüstünüze sağ tıklayıp Kişiselleştirmeyi seçtikten sonra sol taraftaki “Masaüstü simgelerini değiştir”e tıklayın. Artık masaüstünüzde görmek istediğiniz özel simgeleri işaretleyip yeniden masaüstüne eklenmelerini sağlayabilirsiniz.
6. Geniş pencere kenarlıklarından kurtulun
Vistanın pencere kenarlıkları, özellikle pencere isminin yazdığı üst kenar muhtemelen yeni şeffaf pencerelerin güzelliğini sergilemek için biraz fazla kalın bırakılmıştır. Çözünürlüğünüz düşükse ve bu kocaman kenarları biraz incelterek ekranınızda yer kazanmak istiyorsanız, klasik Görünüm Seçeneklerine uğramanız gerekecek.
Masaüstünüze sağ tıklayıp Kişiselleştirmeyi seçin, sonra Pencere Rengi ve Görünümüne tıklayın. Aero arabirimini kullanıyorsanız “Daha çok renk seçeneği için klasik görünüm özelliklerini aç”a tıklamanız gerekir. Açılan pencerede Gelişmiş düğmesine tıklayıp açılır menüden Kenarlık Doldurmayı seçin. Varsayılan ayar 4tür. Bu ayarı 1 veya 2 (hatta 0) yaparak ideal bir görünüm elde edebilirsiniz. En iyisi bunları sırayla deneyip hoşunuza gideni seçmenizdir.
7. Yazılar neden bulanık görünüyor
Windows Vistada, LCD monitörler için yazı tiplerini yumuşatarak okunmayı kolaylaştıran ClearType teknolojisi varsayılan olarak açık gelmektedir. LCD kullanıcıları için çok faydalı bulduğumuz bu özellik, CRT monitörlerde yazıların bulanık görünmesine sebep olabilir.
ClearTypeı kapatmak veya açmak için masaüstünüze sağ tıklayıp Kişiselleştirmeyi seçin, sonra Pencere Rengi ve Görünümüne ve “Daha çok renk seçeneği için klasik görünüm özelliklerini aç”a tıklayın. Efektler düğmesine tıkladıktan sonra “Ekran yazı tipi kenarlarını düzeltme” seçeneğinin işaretini kaldırın.
VERİMLİLİK
8. Önizleme bölmesi :XPnin bazı klasörlerde önizleme yapmak kullandığı film şeridi görünümü Vistada yok ama onun yerine daha kullanışlı olabilecek bir önizleme bölmesi eklenmiş. Belgeleri, resimleri ve diğer veri dosyalarını açmadan önizleme yapmak istiyorsanız bu özelliği etkinleştirmek için herhangi bir klasöre girin ve araç çubuğundaki Düzenle > Yerleşim > Önizleme Bölmesi düğmesine tıklayın. Artık farklı dosya türlerine bir kez tıklayarak önizlemelerini sağ tarafta görebilirsiniz.
9. Klasik kapatma menüsü
Klasik Windowsu kapatma menüsünü özlüyorsanız üzülmeyin, aynısını Vistada da görüntüleyebilisiniz. Masaüstünüzde boş bir yere tıkladıktan sonra Alt + F4 tuşlarına basarak ulaşabileceğiniz bu iletişim kutusunda (sistem özelliklerinize bağlı olarak) kullanıcı değiştirme, oturumu kapatma, yeniden başlatma, uyku, hazırda bekletme ve kapatma seçeneklerini bulacaksınız.
10. Çalıştır komutu
Başlat menüsünde artık Çalıştır komutunun yer almadığını göreceksiniz, çünkü yeni Başlat Menüsünde Arama özelliği Çalıştırın yapabildiği hemen her şeyi yapabiliyor. Ama Çalıştırı genellikle parametre içeren komutlar çalıştırmak için kullanıyorsanız eski haliyle kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Çalıştırı geri getirmek için Başlat düğmesine sağ tıklayıp Özellikleri seçin. Başlat Menüsü sekmesinden Özelleştiri seçtiğinizde Çalıştırı yeniden etkinleştirme seçeneğini göreceksiniz.
Aslında Çalıştırı kullanmak için Başlat menüsüne almanıza da gerek yok. Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır kutusuna anında ulaşabilirsiniz.
11. Başlat menüsünde arama
Dikkate değer bir yenilik gibi görünmese de bizce yeni Başlat menüsünde arama özelliği deneyimli kullanıcıların çok hoşuna gidecek. Öncelikle, bu özelliği programları bulmak için kullanabilirsiniz. Örneğin “not” yazıp entera bastığınızda Not Defteri açılacaktır. Ayrıca ağda paylaşılan klasörlere (\\bilgisayaradı veya \\ipadresi yazarak), belgelere, web sitelerine ve en güzeli, bulunması zor Windows özelliklerine anında ulaşabilirsiniz. Örneğin Aygıt Yöneticisine girmek için bir sürü menüde dolaşmak yerine arama kutusuna “aygıt” yazmanız
12. Hızlı Başlat araç çubuğu
Başlat düğmesinin sağ tarafında konumlanan Hızlı Başlat araç çubuğu, sık kullanılan uygulamaların kısayollarını içerir. Vistada Hızlı Başlata gizli klavye kısayolları atanmış. Windows + 1 tuşlarına basarak ilk sıradaki kısayolu, Windows + 2 ile ikinci sıradakini ve bu sırayla devam ederek Hızlı Başlattaki tüm programları klavye kısayollarıyla çalıştırabilirsiniz.
13. Gizli menüleri açın
Hepsinde olmasa da çoğu Windows Vista uygulamasında (örneğin Internet Explorer, Windows Media Player, ve Windows Gezgininde) tepedeki menü çubuğu varsayılan olarak gizlenmiştir. Bazı uygulamaların ayarlarını kurcalayarak (böyle bir ayar varsa) menüyü kalıcı olarak etkinleştirebilirsiniz, ama yalnızca ihtiyaç duyduğunuz bir seçeneğe ulaşmak için menüye geçici olarak erişmek isterseniz Alt tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
14. Klavye kısayollarıMasaüstünü Göster düğmesine tıkladığında Windows Kenar Çubuğu da kaybolur. Bunu düzeltecek bir ayar yok ama Windows + Boşluk tuşlarıyla Kenar Çubuğunu yeniden ön plana getirebilirsiniz.
Windows Flip (Alt + Tab) ve Flip3D (Windows + Tab) kısayollarına Ctrl tuşunu eklerseniz (Windows Flip için Alt + Tab) ve Flip3D için Windows + Tab) artık pencere seçimi için farenizi kullanabilirsiniz ve bu sırada Alt tuşunu basılı tutmanız gerekmez.
15. Dosya ismi değiştirme
Windows Gezgininde bir dosyayı seçip F2 tuşuna basarak dosyayı yeniden adlandırmak ilk Windows sürümlerinden beri mümkün olmuştur. Bu özellik Vistada da var, hem de bizim çok hoşumuza giden bir yenilikle birlikte. Dosya uzantıları açık olsa bile, artık bir dosyanın ismini değiştirmek istediğinizde uzantısı varsayılan olarak seçimin dışında bırakılıyor. Böylece dosyanın yeni ismini yazdıktan sonra uzantısını da tekrar yazmanız gerekmiyor. Biz, dosya uzantılarını her zaman açık tutan deneyimli kullanıcılar olarak bu özelliğe bayıldık!
16. Kenar Çubuğuna araç ekleyin
Windows Kenar Çubuğu, Vistayla birlikte geldiği haliyle pek kullanışlı sayılmaz. Kenar Çubuğundan maksimum fayda sağlayabilmek için onu özelleştirmeniz gerekir. Bunu da çubuğa “araç” ekleyerek yaparsınız. Çubuğun tepesindeki + düğmesine tıklayarak Vistayla birlikte gelen araçları görebilir, hoşunuza gidenleri sürükleyip Araç Çubuğunun üzerine bırakabilirsiniz. Bunlar da yeterli gelmezse “Daha fazla aracı çevrimiçi al”a tıklayarak araç galerisini ziyaret etmeyi deneyin. Galeride gerekli – gereksiz yüzlerce araç bulunmaktadır. İstediklerinizi Download düğmesine tıklayarak indirebilirsiniz.
17. Kenar Çubuğunda hava durumu
Vistayla birlikte gelen Hava Durumu aracının Türkiyeyi desteklemediğini fark etmişsinizdir. O yüzden biz galeride keşfettiğimiz WeatherBug adlı farklı bir hava durumu aracını kullanmanızı öneriyoruz. adresinden doğrudan indirebileceğiniz aracı yükledikten sonra sağ tıklayıp Seçeneklere girin, derece birimi olarak Celciusu seçin ve şehrinizi girin.
18. Varsayılan arama motorunu değiştirinWindows Vista ile birlikte gelen Internet Explorer 7nin sağ üst köşesinde çok kullanışlı bir arama kutusu bulunuyor. Ama itiraf etmeliyiz ki varsayılan olarak Microsoftun Live Search arama motorunun seçili olması bu özelliğin kullanışlılığına gölge düşürüyor. Biz, elbette en sevdiğimiz arama motoru Googleı kullanmak istiyoruz.
Internet Explorer açtıktan sonra arama kutusunun yanındaki üçgene tıklayarak açılır menüden “Daha Fazla Sağlayıcı Bul”u seçin. Açılan sayfadaki listeden Googleı seçmeyin, çünkü bu sizi Google İngiltereye götürür. Onun yerine Create Your Own kutusunu kullanarak kendi arama motorumuzu ekleyeceğiz. 3 numaralı satıra http://www.google.com.tr/searchhl=tr&q=TEST&meta= (veya Googleda “TEST” sözcüğünü aratıp sonuç sayfasının adresini buraya yapıştırın). 4 numaralı satıra da “Google Türkiye” yazıp Installa tıklayın. “Bunu varsayılan arama sağlayıcım yap” seçeneğini işaretleyip Sağlayıcı Ekle düğmesine tıkladıktan sonra arama kutusunu Googleda arama yapmak için kullanabilirsiniz.
PERFORMANS
19. Güç düğmesini düzeltin
Vistanın Başlat menüsündeki güç düğmesi varsayılan olarak PCnizi kapatmak yerine uyku moduna alır. Bunun yerine siz de bizim gibi bilgisayarınızın tamamen kapanmasını istiyorsanız bunu değiştirebilirsiniz. Denetim Masasına girip Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri > (seçili planın altındaki) Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklayın. Güç düğmeleri ve kapakı genişlettikten sonra Başlat menüsü güç düğmesini genişletin. Sisteminizin türüne göre burada bir ya da iki seçenek göreceksiniz-Masaüstü PClerde tek, dizüstülerdeyse güç ve pille çalışma durumunu belirleyen iki seçenek bulunur. Her iki ayar için de varsayılan değer “Uyku”dur, ama siz isteğiniz doğrultusunda Hazırda Beklet ya da Kapat değerlerinden birini seçebilirsiniz. Güç düğmesinin bilgisayarı kapatmasından daha doğal ne olabilir ki
20. SATA disk performansını arttırın
SATA arabirimini kullanan bir sabit diskiniz varsa yazma önbelleğini etkinleştirerek diskinizin performansını biraz arttırabilirsiniz. Ancak bu performans artışı, elektrik kesintisi anında veri kaybı veya bozulması riskini de bir miktar artıracaktır. Dizüstü bilgisayarlarda pil devreye girdiği için bu risk daha düşüktür.
Yazma önbelleğini etkinleştirmek için Başlat düğmesine basıp “aygıt yöneticisi” yazın ve Entera basın. Aygıt Yöneticisinde Disk sürücülerini genişletin. Sabit diskinize sağ tıklayıp Özellikleri seçin. İlkeler sekmesindeki “Gelişmiş performansı etkinleştir” seçeneğini işaretleyin ve Tamama tıklayarak Aygıt Yöneticisini kapatın.
21. Karşılama Merkezini ve Kenar Çubuğunu kapatın
Vistanın karşılama merkezi sadece ilk kurulum sonrasında değil, siz onu iptal edene kadar her Windows açılışında sizi rahatsız etmeye devam eder. Karşılama Merkezinin sol alt köşesindeki “Başlangıçta çalıştır” seçeneğinin işaretini kaldırarak her açılışta çalışmasını önleyebilirsiniz.
Kenar Çubuğu özelliklerini kullanmıyorsanız ve boşuna bellek harcamasını istemiyorsanız onu da devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için sistem tepsisindeki Kenar Çubuğu simgesine sağ tıklayıp Özellikleri seçin. “Windows başladığında Kenar Çubuğunu başlat” seçeneğinin işaretini kaldırıp Tamama tıklayın.
22. Dizin oluşturma seçeneklerini değiştirin
Windows Vista arka planda sürekli çalışarak Başlat menüsündeki dosyaları ve kullanıcı profilinizdeki klasörleri otomatik olarak indeksleyerek bu klasörlerde hızlı arama yapılabilmesini sağlar. Bu klasörlerde çok fazla dosyanız varsa dosya içerikleri sık sık değişiyorsa dizin oluşturma hizmeti sisteminizi yavaşlatarak performans kaybına sebep olabilir. İşlemcinize be belleğinize güvenmiyorsanız maksimum performans için Başlat menüsü dışındaki konumların dizininin oluşturulmasını iptal edebilirsiniz. Unutmayın ki dizin oluşturmanın kapsamını daralttığınızda genel sistem performansınız artmasına rağmen bu konumlarda yapacağınız aramalar uzun sürecek ve arama sırasında performansınız düşecektir.
Başlat düğmesine tıklayıp “dizin” yazın ve Dizin Oluşturma Seçenekleri göründüğünde Entera basın. Açılan pencerede Değiştir düğmesine (ve yönetici değilseniz “Tüm konumları göster”e) tıklayın. Listeyi inceleyerek Başlat Menüsü dışındaki tüm seçeneklerini işaretlerini kaldırdıktan sonra Tamama tıklayın. Deneyimli kullanıcılar Gelişmiş düğmesine tıklayarak dizine alınacak dosya türlerini de seçebilirler.
23. Video sorunlarınızı çözün
DivX video dosyaları içeren bir klasöre girdiğinizde “COM Surrogate çalışmayı durdurdu” hatası alıyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir. Hem DivXin hem de Neronun eski sürümleri bu hataya sebep olur. DivX ve Neronun son sürümüne yükseltme yaptığınızda genellikle sorun çözülmüş oluyor ama bazen dosyaların küçük resimleri (thumbnail) oluşturulmamaya başlıyor.
Bizim tavsiyemiz, Vistada hemen hemen bütün video sorunlarını çözdüğünü gözlemlediğimiz Vista Codec Packageı kurmanız. adresinden edinebileceğiniz codec paketinin 64-bit sistemler için özel bir eklentisi de bulunuyor. Hiçbir video çözücü yüklemeden sadece bu paketi yüklerseniz çoğu video formatını izleyebildiğinizi göreceksiniz.
24. Sabit disk bölümlerini yeniden boyutlandırma
Nihayet Windows Vistanın bütünleşik disk yönetim uygulamasına sabit disk bölümlerini biçimlendirmeden (formatlamadan) daraltma ve genişletme özelliği eklenmiştir. Bu sayede Partition Magic gibi üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan yeni bölümler oluşturabilir, mevcut bölümlerin boyutunu değiştirebilirsiniz.
Bu araca ulaşmak için Denetim Masasına girip arama kutusuna “bölüm” yazın. Alt kısımda “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” bağlantısını gördüğünüzde ona tıklayın. Disk Yönetimi açıldığında istediğiniz bölüme sağ tıklayıp Genişlet, Küçült veya Sil seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.
25. Kullanıcı Hesabı Denetimini kapatın
Kullanıcıların yanlışlıkla ve zararlı programların yönetimsel işlevleri çalıştırmasını engelleyen Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), Windows Vistanın en önemli güvenlik kalkanlarından biri olarak nitelendiriliyor. Ne yalan söylemeli, Vistayı kurduktan sonra bizim yaptığımız ilk işlerden biri Kullanıcı Hesabı Denetimini devre dışı bırakmak oldu. Elbette bunu herkese tavsiye etmek mantıksız olur.
Bilgisayar güvenliğinden endişe duyan bütün kullanıcılar UACyi açık tutmalılar. Ancak alması gereken güvenlik önlemlerinin bilincinde olan ve UACnin sürekli çıkan uyarı mesajlarından rahatsız olan deneyimli kullanıcılar UACyi devre dışı bırakmayı düşünebilirler. UACyi kapatmak için Başlat düğmesine tıklayıp “kullanıcı” yazarak Kullanıcı Hesaplarını bulup çalıştırın. “Kullanıcı Hesabı Denetimini aç veya kapat”a tıklayıp UACyi kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlat »sosyal bilgiler ve biz, »windows live messenger 2010 indir gezginler,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.