Dogru kaynak Dogru kaynak Video Dogru kaynak Dogru kaynak

15 tatil çalışma programı örneği

dogrukaynak Genel Konular » Genel(Hepsi) » 15 tatil çalışma programı örneği
Hit : 4011
Tarih : 24 Ocak 2015 13:41
Yükleyen : Dogrukaynak
Oy Ver (1/900) :

15 TATİLDE ÖRNEK DERS ÇALIŞMA PROGRAMI

60dk = 45 dk DERS +5 dk.TEKRAR+ 10 dk. ARA

AÇIKLAMALAR

1- Etütlerdeki 60dk nın kullanımı (50dk ders-10 dk ara) şeklinde olabileceği gibi, öğrencinin dikkat süresine ve çalışma alışkanlıklarına göre (30-10), (40-10),(45-10) şeklinde de düzenlenebilir. Burada önemli olan en uzun kalabileceğiniz, dikkatinizi en uzun tutabileceğiniz etüt zamanını ayarlamaktır. Belirlenen ders çalışma süresi içerisinde yerinizden kalkmayıp dikkatinizi tamamen derse odaklayınız. Aralarda yiyip içebilir, müzik dinleyebilir, ailenizle sohbet edebilirsiniz. UNUTMAYIN! 2. Döneme “eksiklerden” arınmış, kendine güvenli ve tamamen hedefe odaklanmış bir şekilde başlayacaksınız...   2- Aşağıda oluşturulan tatil programı standart bir tatl programı örneğidir. Siz de yandaki örnek çalışma programından esinlenerek, kendi alışkanlıklarınıza ve konu ve pratik eksiklerinizin azlığı ve çokluğuna göre, yani ihtiyaçlarınıza göre yeniden programınızı düzenleyiniz. Örneğin; daha erken kalkabilir, ders çalışmaya daha erken başlayabilirsiniz, ya da programımızdaki serbest zamanda ders çalışmaya devam edip, akşam saatlerini serbest zaman olarak kullanabilirsiniz. İhtiyacınıza göre etüt sayısını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. (ama kesinlikle kendinizi kandırmayın! Eğer siz 1. dönemde gördüğünüz derslerle ilgili eksileriniz olduğunu düşünüyor ve çalışmanız gerektiğine şimdiden inanıyorsanız, tatildeyken bunu kendinize sık sık hatırlatarak, zaman çok deyip kesinlikle ertelemeyiniz! Eğer tatilde dershaneye gidiyorsanız, günlük çalışma programınızı bu saatlere göre tekrar düzenleyiniz.   NEYE NE ZAMAN ÇALIŞACAKSINIZ? 1- Öncelikle notlarınızın düşük olduğu derslerden eksik olduğunuz konuları bütünlük sırasına göre bir kağıda yazarak somutlaştırın. Daha sonra tatil günlerine göre konuları dağıtın ve o gün geldiğinde o konularla ilgili çalışmalarınızı MUTLAKA yapın. 2- Kendinize göre en verimli saatlerinizi saptayın. Önemli olan, ders başında geçirdiğiniz sürenin miktarı değil, o sürenin gereğince kullanımıdır. Başarıyı sağlayan, çok değil, en uygun saatlerde, en verimli şekilde çalışmaktır.verimli olduğunuz saatlerde sevmediğiniz (yani, çalışmadığınız, çalışmadıkça başarılı olamadığınız, dolayısıyla sevmediğiniz dersleri!!) zorlandığınız dersleri çalışmaya özen gösterin. UNUTMAYIN! O derslere yeterince önyargılı davrandınız, artık onlara da gereken ilgiyi göstermelisiniz!  

09: 00 KALKIŞ

KAHVALTI

10:00 ........... 50dk. 1. ETÜT

10 dk. ARA

11:00 ........... 50dk. 2. ETÜT

10 dk. ARA

12:00 ........... 30dk. 3. ETÜT

12:30 BİTİŞ

ÖĞLEN YEMEĞİ

SERBEST ZAMAN

18:00 ........... 50dk. 5. ETÜT

10 dk. ARA

19:00 ........... 50dk. 6. ETÜT

10 dk. ARA

20:00 ........... 50dk. 7. ETÜT

21:00 BİTİŞ

3- DİKKAT! “Çalışma isteği gökten zembille inmez” beklemeyin... önce ÇALIŞIN!, çalıştıkça BAŞARIN!, başardıkça ÇALIŞMA İSTEĞİNİZ gelsin. Artık bu kısırdöngüyü kırmanın zamanı geldi. Sabırlı davranın, konu tekrarından sonra bol bol soru çözün, yapamadıklarınızı mutlaka sorun. Burada yapabildiklerinizden çok yapamadığınız sorular çok önemlidir, daha önce yapamadığınız sorular 2-3 tane arka arkaya çıkınca moraliniz bozulup, ders çalışmayı bırakıyordunuz (duygusal yaklaşım), şimdi artık yapabildiklerinizi bir kenara bırakıp yapamadıklarınıza konsantre olmanın ve yapamama nedenlerinizi araştırarak, gerektiğinde yardım alarak, eksiklerinizi gidermenin vakti geldi (akılcı yaklaşım). 4- İçerik olarak farklı dersleri arka arkaya çalışmak öğrenmeyi kolaylaştırır. Önceden planladığınız gün içerisinde çalışacağınız dersleri içeriklerine göre sıralayabilirsiniz. Derse başlamakta zorlanıyorsanız, ders çalışmaya sevdiğiniz dersle başlayabilirsiniz. Bir gün içerisinde normal şartlarda 3 ders türüne ağırlık verebilirsiniz. 5- Yapılan araştırmalar, yatılı öğrencilerin ÖSS’ de daha başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Siz de ders çalışmanız gereken saatlerde kendinizi bir yurdun etüt salonunda düşünebilirsiniz, yurtta kalan arkadaşlarınızdan da gözlemlediyseniz, yurtlarda etüt saatleri zorunlu ders çalışma saatleri olarak düzenlenir ve öğrenciler etütlerde istemeseler de ders çalışmak zorunda kalırlar. Siz de kendinizi rahatlık tuzağından bu şekilde koruyabilirsiniz. TAŞI DELEN SUYUN GÜCÜ DEĞİL, DAMLALARIN SÜREKLİLİĞİDİR! İYİ TATİLLER.  

 »2010 2011meslek lisesi drama ünitelendirilmiş yıllık plan örneği, »2010-2011 meslekleri tanıma kulübü yıllık çalışma planı, »lösemili çocuklar haftası kutlama programı, »ingilizce çalışma kitabın 7 sınıf cevapları, »10 kasım töreni programı, »10 kasım programı dökümanları, »lösemili çocuklar haftası kutlama programı taslağı, »8 sınıf çalışma kitabı cevapları 1 ve2 ünite, »boş yıllık plan örneği, »veli toplantısı dilekçe örneği,

Yorumlar

Adınız :

E-Mail Adresiniz :

Yorumunuz :

Yorum yapılmamış.